Navigácia

Snoezelen

Multisenzorická miestnosť Jasmínka

V roku 2012  pani učiteľky Soňa Ďuríková, Eva Orságová a Mária Fizelová začali tvoriť projekty za účelom zriadenia multisenzorickej miestnosti, ktorá slúži na poskytovanie terapie metódou Snoezelen.

   

Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov. Uvedené prvky môžu pôsobiť na najrôznejšie oblasti vnímania uvoľňujúco, ale aj stimulujúco. Táto cielene vytvorená ponuka zmyslových podnetov riadi a usmerňuje stimuláciu, prebúdza pozornosť, navodzuje pocit pohody a uspokojenia, vyvoláva spomienky, vplýva na vzťahy, zbavuje strachu a evokuje pocit istoty a bezpečia. Je určená najmä pre osoby s vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra.

 

Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku. Ďalšími cieľmi môže byť napríklad redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontaneity, motivácie, iniciatívy.

V pedagogickej praxi môže Snoezelen slúžiť ako opatrenie zamerané na podporu procesu výchovy a vzdelávania.

 

     

 

Historicky prvými, ktorí vytvorili teóriu viaczmyslového prostredia boli americkí psychológovia Cleland a Clark. Títo referovali o možnostiach podpory vývoja, zlepšenej komunikácie a zmenách správania pomocou vybraných zmyslových podnetov. V Holandsku ďalej teóriu v 70. rokoch 20. storočia rozpracovali Ad Verheul a Jan Hulsegge, považovaní za zakladateľov metódy Snoezelen. Spočiatku ju aplikovali ako voľno-časovú “spontánnu aktivitu” pre ťažko viacnásobne postihnutých.

Pojem Snoezelen vznikol kombináciou dvoch holandských slov “snuffelen” (čuchať, skúmať) a “doezelen” (odpočívať, relaxovať). V anglicky hovoriacich krajinách sa rozšíril pojem “multisensory environment”, teda multisenzorické, viaczmyslové prostredie.

 

  

 

13. máj 2015 sa stal vytúženým dňom slávnostného krstu našej Jasmínky, krstnou mamou sa stala                           pani Ing. Veronika Čičová z VE Trenčín.

Slávnostného otvorenia sa na naše potešenie zúčastnili takmer všetci sponzori, neprišli len tí, ktorým to nedovolili ich pracovné povinnosti. Svojou účasťou nás poctili aj členovia OZ 3lobit, ktorí nám multisenzorické pomôcky dodávali.

A na záver najdôležitejšia informácia o sponzoroch s láskavým srdcom a s altruistickým cítením, bez ktorých by sme náš projekt nemohli zrealizovať:

  • v roku 2012 Nadácia Orange, zamestnanecký projekt s Ing. Martinom Maštalírom,
  • v rokoch 2012, 2013 a 2014 futbalový klub AS Trenčín finančný dar z akcie Hviezdy deťom
  • v roku 2012 finančný sponzorský dar QEX,
  • v roku 2014 Slovenské elektrárne spoločnosť skupiny Enel, konkrétne VE Trenčín (okrem veľkej finančnej pomoci zamestnanci bez nároku na odmenu vo svojom voľnom čase urobili špeciálne elektrické rozvody v miestnosti),
  • v roku 2015 finančný sponzorský dar od Cechu pekárov a cukrárov západného Slovenska.

Veľká vďaka patrí aj nášmu pánovi údržbárovi Jozefovi Hrickovi, ktorý si naštudoval  manuály k náročnému nainštalovaniu multisenzorických pomôcok a inštaláciu zrealizoval tak profesionálne, že boli spokojní aj odborníci z OZ 3lobit.

                                                                                           Mária Fizelová 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola internátna, Ľ. Stárka 12, Trenčín
    Ľ. Stárka 12, 91105 Trenčín
  • Informátor: 032 6523016
    Riaditeľka školy: 032 6523151
    Vedúca šk. jedálne: 032 6400070

Fotogaléria