Špeciálna materská škola

Špeciálna materská škola je najmladšou z organizačných zložiek Spojenej školy internátnej v Trenčíne. Od septembra 2015 ju navštevujú zdravotne znevýhodnené deti s rôznym druhom i stupňom postihnutia. Poskytuje celodennú starostlivosť pre deti predškolského veku.

V špeciálnej materskej škole sú rešpektované špecifiká detí, primeranosť požiadaviek, podporuje sa u nich sebarealizácia, sebadôvera a primeraná samostatnosť. Rozvíja ich kognitívne schopnosti, sebaobslužné, kultúrne, hygienické návyky, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, telesnej, morálnej a estetickej. Obsah a ciele vzdelávania sa prispôsobujú osobitostiam každého dieťaťa. Na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti od troch do šiestich rokov a deti s odloženou školskou dochádzkou na základe žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa o prijatie do špeciálnej materskej školy a jeho zdokumentovaného zdravotného znevýhodnenia.

Obsah vzdelávania v špeciálnej materskej škole sa vymedzuje v nasledujúcich vzdelávacích oblastiach:

- Jazyk a komunikácia

- Matematika a práca s informáciami

- Človek a príroda

- Človek a spoločnosť

- Človek a svet práce

- Umenie a kultúra

- Zdravie a pohyb.

Pri výchove a vzdelávaní detí so zdravotným znevýhodnením (ďalej aj „ZZ“) sa postupuje podľa jednotlivých vzdelávacích programov pre deti s rôznymi druhmi zdravotného znevýhodnenia pre predprimárne vzdelávanie, ktoré sú súčasťou Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách schváleného MŠVVaŠ SR dňa 15. mája 2017pod číslom 2017-2127/20564:14-10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017.

Vzdelávacie programy obsahujú špecifiká, na ktoré je nevyhnutné prihliadať pri ich výchove a vzdelávaní vo všetkých materských školách, v ktorých sú vzdelávané.

V zmysle platnej legislatívy sú vzdelávacie programy vypracované pre deti:

- s mentálnym postihnutím,

- so sluchovým postihnutím,

- so zrakovým postihnutím,

- s telesným postihnutím,

- s narušenou komunikačnou schopnosťou,

- s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami,

- choré a zdravotne oslabené,

- hluchoslepé,

- s viacnásobným postihnutím.

Vzdelávacie programy pre deti so ZZ obsahujú špecifické ciele výchovy a vzdelávania, profil absolventa, vzdelávacie oblasti, vzdelávacie štandardy, špecifiká výchovy a vzdelávania detí s konkrétnym zdravotným znevýhodnením, vyučovací jazyk, organizačné podmienky na výchovu a vzdelávanie, povinné a odporúčané personálne zabezpečenie, povinné materiálnotechnické a priestorové zabezpečenie výchovy a vzdelávania, podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní.

Špecifické ciele výchovy a vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením sú vypracované v súlade s cieľmi predprimárneho vzdelávania, ktoré vymedzuje Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie v materských školách (2016). Špecifické ciele výchovy a vzdelávania sa v každom vzdelávacom programe líšia s prihliadnutím na zdravotné znevýhodnenie dieťaťa.