Školský internát

Školský internát pri SŠI má týždennú formu prevádzky. Výchovná a vzdelávacia činnosť je realizovaná v zmysle prijatého výchovného programu pod názvom „My vidíme všetkých, všetci vidia nás“, ktorý vychádza z loga našej školy a symbolizuje oko.

V internáte je možnosť ubytovať deti z okolitých miest a obcí a aj z Trenčína. Zaradené sú do výchovných skupín s A,B,C variantom vzdelávania. Dopĺňajú ich žiaci s autizmom a žiaci z praktickej školy. Na internáte je ubytované aj dieťa zo špeciálnej materskej školy. Pre činnosti žiakov sú na internáte vybudované herne, k spoločným aktivitám je určená klubovňa. Súčasťou výchovného programuje je i zapojenosť do dlhodobých projektov – Zelená škola, Prírodné záhrady, Národný program prevencie HIV, boja proti drogám a iné. Komplexná činnosť priamo nadväzuje na vyučovací proces s využitím arteterapie, ergoterapie a muzikoterapie.

Základné činnosti v internáte sú :

• výchovno-vzdelávacia činnosť
  • príprava žiakov na vyučovanie
  • záujmová činnosť (tvorivá)
  • relaxačná činnosť (pohybová)

Ubytované deti svojou účasťou na jednotlivých aktivitách výchovného procesu si zdokonaľujú kľúčové kompetencie najmä v oblasti:

• komunikačných schopností - rečových a písomných spôsobilostí, komunikáciu v štátnom jazyku, materinskom jazyku, viesť k úcte k uvedenému;
  • informačno-komunikačných technológií;
  • rozvíjania schopností správne identifikovať a analyzovať problémy, nájsť primerané riešenia;
  • rozvíjania manuálnych zručností, tvorivých, umeleckých, psychomotorických schopností, adekvátne ich využívať v praktických činnostiach;
  • posilňovania úcty k rodičom, ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu;
  • kultivovania svojej osobnosti , naučiť sa pracovať v kolektíve, byť tolerantným, prevziať zodpovednosť na seba;
  • starostlivosti o svoje zdravie, viesť deti k zdravému životnému štýlu, rešpektovania ľudských etických hodnôt;
  • získavania informácií o právach dieťaťa a spôsobilosti na ich uplatňovanie;