Autistické triedy

AT 1

Od septembra 2019 sa v  našej škole zriadila nová trieda pre autistov AT 1, so zámerom poskytnúť  možnosť týmto žiakom napredovať podľa eklektického prístupu. Čo to znamená? Okrem toho, že výučba prebieha  vo forme blokov v tzv. ITV  (Integrovanom tématickom vyučovaní), ktoré sa vzájomne prelína vo všetkých vyučovacích predmetoch, eklektický prístup zahŕňa možnosti využitia viacerých intervenčných a terapeutických prvkov v edukácii a celkovom prístupe k žiakovi.

Vo vyučovaní striedame formy krátkych intenzívnych intervalov jeden na jedného (žiak - učiteľ), samostatne (žiak podľa inštrukcie) a  skupinovo, s využívaním prvkov štruktúrovaného učenia, ABA, základných princípov DIR/Floortime a logopedického prístupu  s možnosťou aplikovať do výučby odporúčania iných odborníkov, ktoré dieťa pravidelne navštevuje. Pri práci s deťmi kladieme dôraz najmä na vytvorenie si vzťahu s dieťaťom, neustále posúvanie jeho hraníc a komunikáciu s rodičmi. Počas vyučovania využívame telocvičňu, PC učebňu, rehabilitačnú miestnosť, Snoezelen, cvičnú kuchynku a grafomotorickú učebňu a sociálne zručnosti podnecujeme kontaktom s deťmi zo ŠMŠ, kde si trénujeme nácvik rôznych sociálnych situácií a vzájomnú akceptáciu.