Profil školy Výchovné poradenstvo História ZRŠ Tlačivo na 2% DEMY ZŠ pri ZZ Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“ (NP POP II) Aktualizačné vzdelávanie pedagógov

Profil školy

Vidíme aj to, čo je skryté.

Každých 20 sekúnd sa niekde na svete narodí mentálne postihnuté dieťa.

Čo čaká od života?

I keď je postihnuté a nemôže zvíťaziť nad svojím osudom, môže však zvíťaziť nad našou ľahostajnosťou. Je totiž málo tých, čo im opätujú dávanú lásku. Dajme im, aj sebe, vzájomnú lásku a nie pohŕdanie.

Vízia školy:

Budovať školu, ktorá preferuje rovnosť šancí a v ktorej každý žiak môže byť lepším.

Pokračovať v budovaní modernej výchovno - vzdelávacej inštitúcie presadzujúcej požiadavku zásadnej premeny tradičného vzdelávacieho systému na tvorivý, humánny.

Charakteristika školy:

História školy, vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením - mentálnym postihnutím sa v Trenčíne píše od roku 1930 a je úzko spätá s nestorom špeciálnej pedagogiky na Slovensku - Univerzitným docentom Vladimírom Predmerským.

Spojená škola internátna v Trenčíne (SŠI) je najstaršou inštitúciou svojho druhu na Slovensku. Je určená pre výchovu a vzdelávanie detí a žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú často pridružené aj ďalšie druhy postihnutia – autizmus, zmyslové, telesné, poruchy reči a v súčasnosti stále viac pribúdajú jedinci so psychiatrickými diagnózami.

Organizačnými zložkami školy sú :

1. Špeciálna materská škola
  2. Špeciálna základná škola
  3. Praktická škola
  4. Elokované pracovisko v DEMY Trenčín
  5. Základná škola pri zdravotníckom zariadení – určená pre vzdelávanie hospitalizovaných detí vo FN Trenčín

Súčasťou školy je školský internát a školské kluby detí. Pri SŠI pracuje i Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP), kde pracuje psychológ, špeciálni pedagógovia, fyzioterapeut.