Profil školy Výchovné poradenstvo História ZRŠ Tlačivo na 2% DEMY ZŠ pri ZZ Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“ (NP POP II) Aktualizačné vzdelávanie pedagógov

Človek ušľachtilého srdca a činov -

Doc. PhDr. Vladimír PREDMERSKÝ, CSc.

Základy starostlivosti o mentálne retardované deti na Slovensku boli orientované práve na Trenčín, kde vznikla v roku 1930 pomocná trieda pri štátnej ľudovej škole v Trenčíne, na Ulici slobody,  v ktorej 19 detí začal vyučovať Vladimír Predmerský.

Dňa 12.1.1932 z iniciatívy nestora špeciálneho školstva Viliama Gaňu a okrem iných, i Vladimíra Predmerského vznikol Zemský spolok pre starostlivosť o slabomyseľných na Slovensku. Vladimír Predmerský sa stal jeho tajomníkom.

Spolok mal sídlo v Trenčíne. Je len samozrejmé, že V. Predmerský mal snahu každý rok rozširovať školu a tým pomôcť väčšiemu počtu postihnutých detí. Preto v roku 1934 zriadil i internát, vtedy už pri Pomocnej škole v Trenčíne.

Vysoký počet retardovaných detí na Slovensku spôsobil, že V. Predmerský zaktivizoval aj Stavebný výbor v Trenčíne  pre stavbu ústavu pre duševne chorých. Stavebný výbor organizoval po celej ČSR zbierku vo forme stavebných tehličiek.

Text znel:

Prispejte aspoň jednou tehlou na stavbu ústavu pre duševne vadných v Trenčíne.

Pod tým bol obraz trenčianskeho hradu a citát I.S. Turgeneva:

Kto nemá peňazí je chudobný

Kto nemá priateľa je chudobnejší

Kto nemá srdce je najchudobnejší

Keď mesto Trenčín dalo k dispozícii pozemok, mohla začať stavba.

Z výťažku tehličkovej akcie, podporou Krajského úradu a pôžičkou v sporiteľni v Turčianskom svätom Martine, podarilo sa spolku v rokoch 1938-1940 vybudovať moderný účelový ústav prvý tohto druhu na Slovensku.

Vladimír Predmerský od roku 1932, ako riaditeľ vtedy Pomocnej školy, sa stal inštruktorom pre pomocné školy na Slovensku so sídlom v Trenčíne až do roku 1950.

V roku 1952 sa v škole uskutočnil významný logopedický aktív, na ktorom pod vedením prof. MUDr. PhDr. M. Sováka, DrSc. sa koncipovali základy individuálnej logopedickej starostlivosti v ČSR.

V škole bola zariadená Endokrinologická poradňa, ktorú viedol MUDr. Stanislav Vomel.

V rokoch 1952-1955 KNV Bratislava zariadil na škole Záchytné oddelenie pri osobitnom detskom domove v Trenčíne. Zariadenie súžilo na diagnostikovanie a rozmiestňovanie ťažko vychovateľnej mládeže.

V škole sa organizovali prvé liečebno-výchovné kurzy zajakavých žiakov pre študentov špeciálnej pedagogiky na Slovensku.

Organizovali sa logopedické kurzy pre logopedických asistentov.

Škola bola aj cvičnou školou pre študentov UK v Bratislave, pre odbor špeciálna pedagogika.

Pedagógovia školy sa zúčastňovali na tvorbe osnov. V roku 1948 vytvorili tzv. trenčianske osnovy, neskôr uskutočňovali výskum primeranosti ďalších učebných osnov z jednotlivých predmetov, p. uč. Rehušová , Rehuš, Šlahorová, Mutňanská, Králik, Konečný, Bencová.

Členky učiteľského kolektívu sú autorky učebníc. Pani uč. Henzelyová: Moja kniha pre 1. roč., Čítanka pre 2. a 3. roč., p. uč. Rajnincová: Čítanka pre 2. a 3. roč., p. uč. Vrbová: Prírodopis pre 8. roč., p. uč. Božulková: Matematika pre 3. roč., p. uč. Mošková: Prírodopis pre 8. ročník. Na prvých miestach v celoštátnom kole sa umiestnili pedagogické čítania p. uč. Vaneka, Bednárikovej, Šebovej. Bohatá bola aj publikačná činnosť v časopise Otázky defektológie.

Doc. Vladimír Predmerský, CSc.  pôsobil ako riaditeľ ŠZŠI v Trenčíne 24 rokov. Zomrel 5.11.1991. Bol ten, ktorý sa zaslúžil o rozvoj špeciálneho školstva na Slovensku. Ako aj vedúci Katedry špeciálnej pedagogiky UK v Bratislave svojim bohatým skúsenostiam a príkladnými ľudskými vlastnosťami a silnou angažovanosťou v práci bol a je nám, ktorí pracujeme v oblasti špeciálneho školstva  veľkým vzorom.

Bol ocenený udelením Medaily J. A. Komenského, Zlatej medaily Univerzity Komenského, ako aj Zlatou medailou Academie Istropolitany.

Začiatky budovania špeciálneho školstva na Slovensku boli veľmi ťažké. On bol pri zrode všetkého, čo sa v tejto oblasti na Slovensku vytvorilo. Dlhé roky bol predsedom

Spoločnosti pre špeciálnu a liečebnú výchovu.

História školy je úzko spätá s menom doc. PhDr. Vladimíra Predmerského, CSc., ktorý dal základy nielen nášmu zariadeniu, ale aj starostlivosti o handicapovaných na Slovensku.