Profil školy Výchovné poradenstvo História ZRŠ Tlačivo na 2% DEMY ZŠ pri ZZ Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“ (NP POP II) Aktualizačné vzdelávanie pedagógov

O škole

Základná škola pri zdravotníckom zariadení poskytuje deťom v školopovinnom veku vzdelávanie počas ich liečebného pobytu v danom zariadení.

Do vyučovacieho procesu sa zaraďuje každý školopovinný žiak prijatý do nemocnice, liečebne, ozdravovne alebo iného zdravotníckeho zariadenia so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Pri výchove a vzdelávaní žiakov chorých a zdravotne oslabených sa podľa § 94  ods. 2 písm. g) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov  postupuje podľa vzdelávacieho programu pre žiakov chorých a zdravotne oslabených.

Vzdelávací program pre žiakov chorých a zdravotne oslabených sa uplatňuje pri vzdelávaní žiakov v základnej škole podľa § 94 ods. 1 písm. a) a b) zákona č. 245/2008 Z. z.. Vymedzuje špecifiká, potreby a požiadavky na komplexnú odbornú starostlivosť o žiakov chorých a zdravotne oslabených v školách, kde sú vzdelávaní.

Výučba v škole pri zdravotníckom zariadení nadväzuje na predchádzajúcu výučbu žiaka v jeho kmeňovej škole, do ktorej chodil pred prijatím do nemocnice. Udržuje stály kontakt chorého dieťaťa so vzdelávaním až do doby jeho návratu do rodiny a do kmeňovej školy.

Z hľadiska výchovno-vzdelávacej starostlivosti sú najmenej nároční detskí pacienti s akútnym ochorením a krátkodobým pobytom v nemocnici. Niekedy sa ani nestačia zapojiť do sústavného vyučovania a odchádzajú domov

Nemožno však žiaka nezaradiť do vyučovacieho procesu preto, lebo je to “krátkodobý“ pacient. Pojmy  “krátkodobý“ a  “dlhodobý“ pacient v súvislosti so vzdelávaním žiaka v škole pri zdravotníckom zariadení nemajú oporu v zákone, nevyskytujú sa tam.

Žiaci chorí a zdravotne oslabení plnia rovnaké ciele vzdelávania ako žiaci základných škôl na primárnom stupni vzdelávania a nižšom stupni sekundárneho vzdelávania. Cieľom školy je psychicky podporovať hospitalizované deti, pomáhať im prekonávať ich veľakrát neľahkú životnú situáciu a predchádzať vyučovacím problémom pri návrate do kmeňovej školy.

V našej škole vzdelávame žiakov primárneho vzdelávania, nižšieho sekundárneho vzdelávania a žiakov špeciálnych základných škôl z celej republiky. Všetci naši žiaci sú zdravotne oslabení a práca s nimi je prispôsobená aktuálnemu zdravotnému a psychickému stavu. Ich pobyty môžu byť krátkodobé i dlhodobé. Vo vyučovacom procese naväzujeme na učivo kmeňovej školy.

Vyučovanie v nemocnici má mnohé  pozitíva, žiakom je venovaná individuálna starostlivosť zameraná na ich konkrétne potreby a rešpektuje ich aktuálny zdravotný a psychický stav. Vďaka nemocničnej škole sa väčšinou podarí doplniť zameškané učivo a prebrať nové a tak sa žiak nemusí obávať, že bude musieť dobiehať chýbajúcu látku. Ideálne je, keď má žiak vlastné zošity, pracovné listy a učebnice, do ktorých pracuje podľa inštrukcií učiteľov z kmeňovej školy. Ak nemá učebné pomôcky a knihy sú mu poskytnuté nemocničnou školou.

Deti sa často prvýkrát v živote stretávajú so spolužiakmi s rôznou inteligenciou, naučia sa pracovať s mladšími a slabšími spolužiakmi. Komunikujú s pedagógom iným spôsobom ako na bežnej škole ( učiteľ je len pre neho), učia sa formulovať, čo potrebujú vysvetliť, vyskúšajú nové učebné metódy. Nemocničná škola im dáva nové skúsenosti, mnohé deti, i keď sa vyučovaniu v nemocničnej škole spočiatku bránia, časom sa na školu tešia.

Spôsobilosti žiaka chorého a zdravotne oslabeného nadobudnuté počas časového úseku, v ktorom bolo v tejto škole vzdelávané, sú porovnateľné so spôsobilosťami žiaka príslušného ročníka vzdelávaného v základnej škole bežného typu.