Do galérie Beh Hornej Súče boli pridané fotografie.
Novinky
Beh Hornej Súče
Beh Hornej Súče
- Dňa 19. mája 2014 sa uskutočnila súťaž „Beh Hornej Súče“ o pohár starostu obce, na ktorej sa zúčastnili štyria žiaci a dve žiačky SŠI pod vedením pani učiteľky Ing. Silvie Mašánovej. Okrem našej školy sa zúčasnili štyri základné školy. Hoci sme sa neumiestnili na prvých troch miestach, potvrdili sme heslo: "Nie je dôležité vyhrať,ale zúčastniť sa."
Tanec bez hraníc 2015
Dňa 20.5.2015 sa deti z hudobno - pohybového krúžku pod vedením p. uč. Orságovej a Ďuríkovej zúčastnili na 2. ročníku tanečnej súťaže " Tanec bez hraníc" - Piešťany 2015. Získali špeciálnu cenu poroty, ktorú im osobne odovzdal Rytmus. Deti boli nesmierne radi, akcia bola veľmi vydarená a tešia sa na stretnutie aj o rok.
uč. Soňa Ďuríková a Eva Orságová
Do galérie Tanec bez hraníc 2015 boli pridané fotografie.
Snoezelen
Aktualizovali sme modul Snoezelen
Deň matiek
- Príjemný dobrý deň, krásne Vás pozdravujem!Je máj - lásky čas. Iste mi dáte za pravdu, že máj je najkrajším mesiacom v roku, časom lásky, časom, keď príroda okolo nás rozkvitá. Do tohto krásneho rámca zapadá vždy druhú májovú nedeľu oslavovaný DEŇ MATIEK.Takým to úvodným slovom privítala pani učiteľka Hečková všetkých prítomných, aby si 15.5.2015 pripomenuli a oslávili Deň matiek v našej škole.Viac fotiek vo Fotoalbume :)
Multisenzorická miestnosť Jasmínka
Do galérie Multisenzorická miestnosť Jasmínka boli pridané fotografie.
Metóda Snoezelen v našej škole
Multisenzorická miestnosť Jasmínka
V roku 2012 pani učiteľky Soňa Ďuríková, Eva Orságová a Mária Fizelová začali tvoriť projekty za účelom zriadenia multisenzorickej miestnosti, ktorá slúži na poskytovanie terapie metódou Snoezelen.
Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov. Uvedené prvky môžu pôsobiť na najrôznejšie oblasti vnímania uvoľňujúco, ale aj stimulujúco. Táto cielene vytvorená ponuka zmyslových podnetov riadi a usmerňuje stimuláciu, prebúdza pozornosť, navodzuje pocit pohody a uspokojenia, vyvoláva spomienky, vplýva na vzťahy, zbavuje strachu a evokuje pocit istoty a bezpečia. Je určená najmä pre osoby s vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra...
Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku. Ďalšími cieľmi môže byť napríklad redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontaneity, motivácie, iniciatívy. V pedagogickej praxi môže Snoezelen slúžiť ako opatrenie zamerané na podporu procesu výchovy a vzdelávania.
Historicky prvými, ktorí vytvorili teóriu viaczmyslového prostredia boli americkí psychológovia Cleland a Clark. Títo referovali o možnostiach podpory vývoja, zlepšenej komunikácie a zmenách správania pomocou vybraných zmyslových podnetov. V Holandsku ďalej teóriu v 70. rokoch 20. storočia rozpracovali Ad Verheul a Jan Hulsegge, považovaní za zakladateľov metódy Snoezelen. Spočiatku ju aplikovali ako voľno-časovú “spontánnu aktivitu” pre ťažko viacnásobne postihnutých. Pojem Snoezelen vznikol kombináciou dvoch holandských slov “snuffelen” (čuchať, skúmať) a “doezelen” (odpočívať, relaxovať). V anglicky hovoriacich krajinách sa rozšíril pojem “multisensory environment”, teda multisenzorické, viaczmyslové prostredie.
13. máj 2015 sa stal vytúženým dňom slávnostného krstu našej Jasmínky, krstnou mamou sa stala pani Ing. Veronika Čičová z VE Trenčín. Slávnostného otvorenia sa na naše potešenie zúčastnili takmer všetci sponzori, neprišli len tí, ktorým to nedovolili ich pracovné povinnosti. Svojou účasťou nás poctili aj členovia OZ 3lobit, ktorí nám multisenzorické pomôcky dodávali.
A na záver najdôležitejšia informácia o sponzoroch s láskavým srdcom a s altruistickým cítením, bez ktorých by sme náš projekt nemohli zrealizovať:
- v roku 2012 Nadácia Orange, zamestnanecký projekt s Ing. Martinom Maštalírom,
- v rokoch 2012, 2013 a 2014 futbalový klub AS Trenčín finančný dar z akcie Hviezdy deťom,
- v roku 2012 finančný sponzorský dar QEX,
- v roku 2014 Slovenské elektrárne spoločnosť skupiny Enel, konkrétne VE Trenčín (okrem veľkej finančnej pomoci zamestnanci bez nároku na odmenu vo svojom voľnom čase urobili špeciálne elektrické rozvody v miestnosti),
- v roku 2015 finančný sponzorský dar od Cechu pekárov a cukrárov západného Slovenska.
Veľká vďaka patrí aj nášmu pánovi údržbárovi Jozefovi Hrickovi, ktorý si naštudoval manuály k náročnému nainštalovaniu multisenzorických pomôcok a inštaláciu zrealizoval tak profesionálne, že boli spokojní aj odborníci z OZ 3lobit.
akad. soch. Mária Fizelová
Viac fotiek vo fotoalbume Multisenzorická miestnosť Jasmínka
17. ročník krajskej speváckej súťaže Trenčiansky slávik
Bol 23. apríl 2015, krásne slnečné ráno a do našej školy prichádzali malí i veľkí speváci z 12 špeciálnych škôl Trenčianskeho a Žilinského kraja. Všetci boli vyparádení, niektorí dokonca v krásnych vyšívaných krojoch, aby si zaspievali a zmerali sily na už 17. ročníku krajskej speváckej súťaže ľudových piesní žiakov špeciálnych škôl Trenčiansky slávik.
Súťaž prebiehala v 3 kategóriách a samozrejme mala aj svoju porotu a vzácnych hostí z Obvodného úradu - odboru školstva v Trenčíne. Najvzácnejším hosťom bola pani Lydka Fajtová, speváčka a zberateľka ľudových piesní z Trenčína a okolia, ktorá dlhé roky spolupracovala pri organizovaní súťaže. Prišla, ako vždy, vo výbornej nálade a svojou bezprostrednosťou si získala srdcia malých i veľkých spevákov a hostí.
Na začiatku sa speváci rozdýchali a rozospievali a potom boli ich výkony naozaj vynikajúce. Prekvapili nás novými, často už zabudnutými pesničkami a v niektorých prípadoch veľmi pôsobivou prirodzenou interpretáciou.
A ako to dopadlo? V I. kategórii Vaneska Balážová získala presvedčivé 1. miesto s piesňou Muzikanti na mna hladia, v II. kategórii Darinka Rácová s piesňou Keď sa ja podívám získala Cenu poroty a v III. kategórii Erika Puterová obsadila 3. miesto s piesňou Žáden človek nevie.
Našim víťazkám blahoželáme a už sa tešíme na ďalší ročník súťaže.
18. ročník speváckej súťaže Trenčiansky slávik
Pred 18 rokmi vznikla na našej škole myšlienka, založiť spevácku súťaž slovenských ľudových piesní pre žiakov špeciálnych škôl. Už 1. ročník bol pre nás veľkým prekvapením. Na súťaž sa vtedy prihlásilo asi 50 žiakov, ktorí vôbec nevedeli, čo sa od nich očakáva. Pretože radi spievali, každý si pripravil s pomocou pani učiteliek peknú ľudovú pesničku, ktorú zaspieval aj s pomocou klavírneho sprievodu. A súťaž bola na svete.
Rovnako tomu bolo aj v tomto roku, kedy sme 20. apríla 2015 spievali už 18. rokom v našej vyzdobenej klubovni. 65 detí z celej školy, vrátane žiakov PRŠ a autistov, prekonalo trému a dokázalo sa postaviť pred divákov i porotu a zaspievať každý samostatne svoju vybranú ľudovú pieseň. A preto každý z nich bol víťazom, pretože takto spievať nie je vôbec jednoduché. Porota mala plné ruky práce vybrať tých najlepších, a preto bolo až 6 kategórií, aby sa ceny ušli takmer každému.
Súťaž mala veľmi dobrú atmosféru. Cez prestávky bola diskotéka, veľkí speváci fandili a podporovali svojím potleskom tých malých a aj celkom najmenších a tí vydržali počúvať až do úplného konca, kedy sa rozdávali pekné ceny a diplomy.
A preto sa tešíme na ďalší už 19. ročník a trénujte si zatiaľ hlásky.
Odkaz: Pani Lýdia Fajtová na našej škole
Odkaz: Erika Puterová, III. miesto v III. kategórii súťaže Trenčiansky slávik
Trenčiansky slávik - krajské kolo
Do galérie Trenčiansky slávik - krajské kolo boli pridané fotografie.
Deň Zeme
Do galérie Deň Zeme boli pridané fotografie.
Deň Zeme na našej škole
Všetko sa to spustilo rozhlasovou reláciu, ktorú pre nás pripravila koordinátorka Zelenej školy pani učiteľka Katka Olišová. Po nej sme sa posilnili desiatou, aby sme vládali urobiť čo najviac pre našu Zem. Pani učiteľka Porubanová Gabika pre každú triedu pripravila jeden úsek v školskom areáli, v záhrade, či v arboréte, o ktorý sme sa mali počas tohto dňa postarať.
Počasie nám prialo a tak sme sa s chuťou pustili do práce. Naše šikovné ruky sa podelili s ostatnými spolužiakmi o náradie. Hrable, motyky, fúriky a vedrá, všetko sa mám hodilo. Tento deň nám spestrila svojou prednáškou aj pani Fabová, ktorá je mamičkou jedného nášho žiaka. Upozornila nás na zázraky, ktoré má pre nás denne pripravené naša Zem a tiež nám porozprávala o tom, ako sa starať o vtáčiky.
Počas celého dňa bol pre nás pod altánkom zabezpečený pitný režim. Obslúžili nás šarmantné žiačky z triedy 7.A. Pamätalo saj a na naše hladné žalúdky, ale hlavne na prísun vitamínov. O zdravú výživu sa postarala pani zástupkyňa Gabika Janovičová spolu so žiačkami….. Podával sa zeleninový šalát, v ktorom mala mrkva a celer hlavné slovo.
Tešíme sa, že sme mohli spočne prispieť ku skrášleniu našej Zeme.
Hudobno-pohybový krúžok
Do galérie Hudobno-pohybový krúžok boli pridané fotografie.
Stretnutie s dôchodcami
Dňa 31. 3. 2015 sa žiaci z našej školy vybrali s p. uč. Hečkovou a Lobotkovou do Zamaroviec, kde sa stretli s dôchodcami. Tety a ujovia boli veľmi milí a okrem toho, že nás učili ako sa pletú veľkonočné korbáče nám dali aj kus svojho srdca. Veď posúďte sami!
Recitačná súťaž 2. stupeň
Do galérie Recitačná súťaž 2. stupeň boli pridané fotografie.
Šikovná ihla
Do galérie Šikovná ihla boli pridané fotografie.
Šikovná ihla
Dňa 25.3.2015 sa žiačky našej školy Sabina Pilátová a Romana Rácová zúčastnili na 5. ročníku krajskej súťaže vo vyšívaní s názvom Šikovná ihla v Bánovciach nad Bebravou. Súťaž bola zameraná na overenie praktických zručností žiakov ŠZŠ v technike vyšívania a v činnostiach s tým spojenými.
Naša účasť bola úspešná. Sabina Pilátová zo 7. A sa vo svojej kategórii umiestnila na 3. mieste. Víťazi si odniesli pekné ceny a každého súťažiaceho neobišla sladká odmena.
p. uč. Jana Karellová
Exkurzia vo vodných elektrárňach
V utorok 24.3. 2015 sme sa zúčastnili exkurzie vo Vodných elektrárňach v Trenčíne. Triedy siedma, ôsma a deviata spoločne putovali po hrádzi okolo rozostavaného železničného mosta, futbalového štadióna, ktorý sa prestavuje a umelého kanála, na ktorom je postavená vodná elektráreň.
Elektrárňou nás sprevádzal príjemný ujo, ktorý nám rozprával ako to všetko funguje, ukazoval okolie elektrárne. Povedal nám, že hĺbka kanála je približne 6m, ale pri elektrárni je hĺbka koryta 16m. Ukázal nám kadiaľ putujú rybičky. Rozprával, akú silu má voda a ako musí roztočiť turbíny.
Prešli sme si aj vnútro elektrárne, kde sme museli mať prilby na hlavách kvôli bezpečnosti. Popisoval nám množstvo gombíkov a techniku, ktorá to všetko ovláda. Neustále musí mať niekto službu, kto je na telefóne, keby sa stala nejaká havária v elektrárni.
Exkurzia bola veľmi zaujímavá a veľa z nás si ani nevedelo predstaviť, čo sa deje v takej vodnej elektrárni.