Zelená škola Aktivity Environmentálny akčný plán Ekohliadka Kolégium Zelenej školy Činnosti

Zelená škola

Činnosti

Zelená lekáreň

V piatok 16. júna v našej škole konala prezentácia liečivých bylín dopestovaných v školskej záhrade spojená s ochutnávkou čajov a aktivitou pre žiakov a pedagógov -  ,,Uhádni, aký je to čaj“. Všetci žiaci si pochutnali na pripravených čajoch, dozvedeli sa, aké sú ich liečivé účinky a otestovali si spolu s učiteľmi svoj čuch pri určovaní jednotlivých byliniek podľa vône. Ďakujeme p. učiteľke Tomkovej a p. asistentke Malíčkovej za zaujímavé a poučné dopoludnie.

Viac fotiek FOTOALBUM

Deň Zeme

Viac fotiek tu:

Pri príležitosti Svetového dňa výživy sa na našej škole koná Deň jablka. Jablko je jedným z najzdravších a najobľúbenejších druhov ovocia snáď na celom svete. Aj jeho využitie je všestranné. Preto sme si ho zvolili za symbol zdravia. 15. októbra hneď  po vypočutí rozhlasovej relácie o Zdravej výžive a najmä  jablku sa v triedach uskutočňovali rôzne aktivity.  S jablkom sme sa stretli v rozprávkach, básničkách, piesňach. Na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania sme jablko  výtvarne spracovávali. O jablkách,  jabloniach, ich výskyte a význame sme sa  dozvedali počas  rôznych predmetov. Každý žiak i zamestnanec školy  dostal jabĺčko. Vychutnávajúc  jeho úžasnú chuť sme verili, že sme  posilnili naše zdravie.

Farebná jeseň

V environmentálny deň Farebná jeseň sa neučíme, ale venujeme sa  sezónnym prácam v areáli školy, v záhrade a arboréte.

Tento rok sme pracovali v dvoch skupinách. 27. septembra pracovali  žiaci 1. stupňa, PT tried a deti ŠMŠ.  12. október bol určený pre žiakov 2. stupňa a PRŠ. Takto sme mali dostatok náradia a voľného priestoru. Venovali sme sa rôznorodým činnostiam v pridelených úsekoch, aby sme spoločne skrášlili naše školské prostredie.  Nezabudli sme správne triediť odpady. Do kompostu sme dávali burinu a trávu, konáre na ohnisko, papier, plasty do správnych kontajnerov, kamene na chodníky. Počasie nám vyšlo a práca sa nám vydarila. Pozrite si fotografie z tejto akcie.

Jar v arboréte

Štepenie plánok jabloní

Začali sa jarné práce v záhrade a s tým súvisí aj štepenie drevín. Ako to správne robiť nás prišiel naučiť p. Neštrák. Dňa 19. 4. 2021  nám ukázal, ako treba štepiť plánky jabloní správnou  odrodou, ktorá nás poteší chutnými plodmi. Žiaci štvrtého ročníka si to prakticky vyskúšali.Teraz budú pozorne sledovať, či ich štepy plánky prijali. Potom môžu očakávať úrodu jabĺk.

Ak by mal niekto záujem o plánky jabloní z nášho Arboréta, môže si pre ne prísť. Radi vám ich dáme.

Na hodine vlastivedy

Žiaci štvrtého ročníka sa na hodinách Vlastivedy učili o hmyze. Pre mladších  žiakov pripravil každý štvrták, čo sa  o hmyze naučil. Každý štvrták si vybral jeden druh hmyzu,   nakreslil ho  a napísal o ňom zaujímavosť, ktorá ho zaujala.  Dňa 31.5. 2021  sa  štvrtáci prezentovali  so svojimi prácami pred žiakmi 1. a 2. ročníka. Druhákom sa to páčilo a zahrali sa na hmyz.  Lietali ako včielky, skladali  hmyzie puzzle, kreslili,..

Deň Zeme

22.4.2021

Tento rok sme nečakali na 22. apríl - Deň Zeme, aby sme sa zúčastnili celodennej brigády pre Zem. Od 20. apríla do 22. apríla žiaci s vyučujúcimi v skupinách aktívne zveľaďovali náš školský areál. Každá trieda dopoludnia podľa rozpisu na pridelenom úseku v určený deň  plnila svoju úlohu. To znamenalo, že učenie v ten deň v triede nebolo. V pracovnom oblečení vyštartovali žiaci za záhradným náradím a s dobrou náladou sa pustili do práce. Rozhlasovou reláciou ku Dňu Zeme sme úspešne  ukončili naše skrášľovanie areálu. Vieme, že ak sa chceme v peknom prostredí učiť, či relaxovať, musíme sa o náš areál starať priebežne. Záleží nám na tom, v akom prostredí žijeme, a to nielen jeden deň.