Recitačné preteky Trenčiansky slávik Športové akcie Rôzne Súťaž tvorivosti detí

Krajské kolo_2017.doc

Mgr. Jana Porubanová

zakladateľ a koordinátor súťaže

je spevácka súťaž ľudových piesní žiakov špeciálnych škôl, ktorá vznikla v roku 1997, pretože takáto súťaž pre spomínanú komunitu absentovala. Pri zrode vzniku súťaže bola i pani Lydka Fajtová, ktorá obetavo po dlhé roky bola čestným hosťom a garantom našej súťaže.

Od prvého ročníka dodnes, to je už 13 rokov, sa pravidelne stretávame na jar na školskom kole v našej klubovni so všetkým deťmi, ktoré rady spievajú. A nebýva ich málo. Posledné roky vystupuje so svojimi piesňami okolo 60 detí všetkých ročníkov, vrátane pomocných tried a žiakov praktickej školy.

Každý si pripraví svoju  obľúbenú pieseň, ktorú zaspieva s klavírnym sprievodom. Súťaž má samozrejme aj svoju porotu a víťazi sú odmenení peknými cenami. Celé spevácke podujatie býva veľmi spontánne a u detí obľúbené. Po rokoch skúseností sa žiaci naučili samostatne vystupovať, prezentovať sa nielen svojím spevom, ale aj tým, ako sa na takéto kultúrne podujatie primerane obliecť a ako sa tam správať.

Víťazi školského kola postupujú do kola krajského, ktoré sa uskutočňuje na našej škole od roku 1998. Už 12 rokov sa na krajské kolo Trenčianskeho slávika schádzajú žiaci takmer zo všetkých špeciálnych škôl Trenčianskeho kraja a z dvoch škôl kraja Žilinského. Pri účasti všetkých 17 pozvaných škôl spieva  okolo 50 žiakov. Treba poznamenať, že v posledných ročníkoch býva súťaž obohatená o krásne ľudové kroje, v ktorých malí speváci vystupujú.

Projekt realizujeme v každom školskom roku už od septembra, oslovujeme ŠZŠ , ponúkame im pomoc pri výbere hudobného materiálu, najmä piesní z trenčianskeho regiónu.

Nácvik jednotlivých piesní prebieha individuálne na každej škole.

Súťaž má tri kategórie:               I.    1. – 3. roč.

II.   4. - 6. roč.

III.  7. – 9. roč.

Každý súťažiaci zaspieva samostatne jednu slovenskú ľudovú pieseň s prípadným sprievodom ľubovoľného hudobného nástroja. Z každej školy sa môžu zúčastniť maximálne traja žiaci, t.j. za každú kategóriu jeden žiak. Prví traja z každej kategórie bývajú odmenení hodnotnými  cenami a diplomami, na ktoré prispieva KŠÚ Trenčín už niekoľko rokov.

Naším želaním je, aby toto podujatie naďalej prispievalo k relaxácii mentálne postihnutých žiakov, aby ich obohatilo o poznanie nových piesní nášho kraja, aby deti poznali, akú úžasnú silu a múdrosť v sebe slovenská ľudová pieseň skrýva.

VŠETKÝM VÍŤAZOM SRDEČNE BLAHOŽELÁME

A NAŠIM SPEVÁČKAM ĎAKUJEME ZA VYNIKAJÚCE VÝKONY! wink