Snoezelen

Metodický deň

„Metodický deň - inovatívne metódy práce v materských školách – zmyslové skúsenosti a ich význam v procese učenia a poznávania“ zorganizovalo dňa 18.4.2016 v našej Jasmínke pre učiteľky z MŠ 3lobit,o.z., ktoré zastupovali Peter Mészáros, Janka Hrčová a Ľuba Heinzlová.

3lobit, o.z. poskytuje spoločensky prospešné služby pre osoby so zdravotným znevýhodnením s cieľom zlepšiť kvalitu ich života. Svoje poslanie napĺňa prostredníctvom vlastnej ponuky terapeutických metód, voľnočasových a integračných aktivít, ako aj podporou odbornej práce v multisenzorickom prostredí zameranej na osoby so špeciálnymi potrebami.

Metodický deň priblížil význam zmyslového vnímania pre všestranný rozvoj schopností detí. Účastníčky sa dozvedeli, že deficity v zmyslovom vnímaní môžu viesť ku problémom v správaní, k oslabeniu pozornosti, či ku čiastkovým deficitom poznávacích funkcií. Školiteľka Janka Hrčová ponúkla možnosti využitia multisenzorického prostredia v našej Jasmínke, v ktorej pracujeme za pomoci metódy Snoezelen a umožnila účastníčkam vyskúšať si aktivity so senzorickými pomôckami.

Školiteľky z Uherského Hradišťa ukázali prácu s rôznymi haptickými, zvukovými a vizuálnymi pomôckami, niektoré z pomôcok si vyrobili svojpomocne.

Za našu školu sa metodického dňa zúčastnili Majka Detková, Ľubka Betáková a Mária Fizelová, ktorá porozprávala účastníčkam svoje skúsenosti ohľadom práce metódou Snoezelen v multisenzorickej miestnosti s deťmi s poruchou autistického spektra, s deťmi z variantu B, ale aj s deťmi z variantu A.

Mária Fizelová