Snoezelen

Čierny snoezelen

nová MULTISENZORICKÁ MIESTNOSŤ – čierny snoezelen

V školskom roku 2021/2022 sme sa zapojili do projektovej výzvy ,,Snoezelen miestnosť“ Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. V projekte sme uspeli a získali sme 5492 eur na zriadenie novej multisenzorickej miestnosti. Keďže na škole máme už niekoľko rokov zriadenú bielu miestnosť, rozhodli sme sa financie využiť na vytvorenie miestnosti čiernej.

V tmavom Snoezelene sú všetky podnety výraznejšie. Farby sú tu intenzívne, často deti nemajú o predmet v bežnom prostredí záujem, no v tmavej miestnosti je pre nich daný podnet taký silný, že ich stimuluje k reakcii. V bežnom prostredí je pre niektoré deti  ťažké zachytiť zrakové podnety. Tmavá multisenzorická miestnosť je na to ideálna. Funguje na princípe kontrastov. Tmavá miestnosť je tiež ideálna na stimuláciu reakcií a odpovedí dieťaťa. Skôr reaguje na inštrukcie ako v bežnom prostredí. Svetelné podnety sú tu omnoho intenzívnejšie ako v akejkoľvek inej miestnosti, takže to predstavuje omnoho silnejší stimul a dieťa to vyprovokuje k reakcii. Môžeme tu trénovať priestorovú orientáciu, porozumenie reči, sústredene vnímať a prenášať pozornosť. U detí tu  môžeme rozvíjať  pohybovú koordináciu, farby, uvedomovanie si častí tela. V čiernej miestnosti môžeme využívať bazálnu stimuláciu, dramatoterapiu, muzikoterapiu. Pod UV lampou všetky predmety krásne vynikajú a to povzbudzuje dieťa k aktívnejšiemu vnímaniu a prežívaniu diania v okolí. Dieťa sa tu môže tiež uvoľniť, upokojiť a zrelaxovať.